Orzekanie o niepełnosprawności

Po co orzeczenie?

Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (lekkim, umiarkowanym lub znacznym) wydaje się dla osób, które ukończyły 16 rok życia, dla celów:

• odpowiedniego zatrudnienia,
  • szkolenia,
  • uczestnictwa w warsztacie terapii zajęciowej,
  • możliwości korzystania z turnusów rehabilitacyjnych
  • zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
  • środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji,
  • świadczeń z pomocy społecznej,
  • zasiłku pielęgnacyjnego,
  • uzyskania przez opiekuna dziecka świadczenia pielęgnacyjnego
  • ulg i uprawnień.

Co trzeba zrobić?

W celu uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy:
1.Zgłosić się do psychologa szkolnego, który zbada dziecko oraz napisze opinię psychologiczną o zachowaniu i funkcjonowaniu dziecka w szkole. Psycholog udzieli tez niezbędnej informacji na temat procedury przyznawania orzeczenia oraz przekaże druki potrzebne przy ubieganiu się o stopień niepełnosprawności. W razie potrzeby pomoże wypełnić wniosek.
2.Zgłosić się do lekarza sprawującego specjalistyczną opiekę nad dzieckiem (np. do psychiatry, neurologa) lub w razie braku takiego lekarza – do lekarza pierwszego kontaktu.
3.Udać się z posiadaną dokumentacją psychologiczno - medyczną (również z poprzednich lat) pod adres:
Powiatowy Zespół Orzekania Stopnia Niepełnosprawności
Wrocław, ul. Strzegomska 6, parter pokój nr 9
Informacja telefoniczna: 71 78 22 360, 71 78 22 362
Zespół nie wypłaca świadczeń finansowych. Orzeczenie jest dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność.

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydaje:

• orzeczenia o niepełnosprawności dla osób, które nie ukończyły 16 roku życia,
  • orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla osób, które ukończyły 16 rok życia,
  • legitymacje osoby niepełnosprawnej.

Druki do pobrania: